|
powrót
PAMIĘĆ SZKICOWNIKÓW. Anna Kunka-Kawełczyk. Malarstwo i grafika
Rynek Sztuki
wernisaż – 2 czerwca, poniedziałek, godz. 17:00. Galeria Młodych Talentów, Rynek Sztuki, ul. Wschodnia 69
Anna Kunka-Kawełczyk należy do grupy młodych, łódzkich artystów, którzy wystawiają swoje dzieła na aukcjach organizowanych przez Rynek Sztuki. Do niej należy rekord sprzedaży. Na IV Aukcji Młodych Talentów jej obraz „Czarny” z 2006 r. został sprzedany za 4.200 zł.
Inne dzieła artystki również zyskały uznanie w oczach klientów, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Wśród dziesięciu najdrożej sprzedanych na Aukcjach Promocyjnych dzieł znajduje się jeszcze „Miasto”, które w maju tego roku uzyskało cenę 2.300 zł. Tym razem artystka zaprezentuje zarówno swoje obrazy jak i grafiki. Wystawa będzie trwała dwa tygodnie i w tym czasie będzie można, jak zwykle, spotkać się z autorką prezentowanych dzieł i porozmawiać o jej twórczości, którą sama tak określa: Anna Kunka-Kawełczyk: „Patrzę, nienaturalna cisza i spokój, innym razem przeciwnie, mocny kontrast, ostre światło, cienie wycinające fragmenty przestrzeni; ulica zalana silnym, słonecznym światłem. Jest w tym coś dziwnie niemożliwego. Trudno mi jednak odkryć dlaczego, gdyż widok wydaje mi się zwykły, wręcz banalny. Wchłaniam pejzaż, jego aurę. Wybrane intuicyjnie miejsce, które przyciągnęło mnie emanującym z niego nastrojem staje się bodźcem do działania. Efemeryczny obraz zatrzymany w mojej pamięci podejmuje dyskusje z nieskalanym, białym płótnem. To co materialne ustępuje miejsca wykreowanemu widokowi, pamięci o nim. Malarstwo staje się dla mnie konglomeratem wcześniejszych zdarzeń, wynikiem retrospekcji; przeglądaniem szkicowników. Podczas pracy nad obrazem odzyskuje dla mnie swoje bogate znaczenie przeszłość, żywa przeszłość. W niej właśnie odnajduje pierwszy silny impuls do powstania utworu malarskiego; ślad minionego spojrzenia”.
Anna Kunka-Kawełczyk(ur.1980)
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa.
Dyplom uzyskała w 2005 r. w Pracowni Malarstwa prof. R. Hungera i Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. A. Bartczaka.
Ważniejsze wystawy:
2007 - Projekt artystyczny „Horyzonty” - wystawa prac, Muzeum Książki Artystycznej, Łódź,
- Zbiorowa wystawa studentów, absolwentów i pedagogów ASP w Łodzi „Po prostu-wystawa artystów nieprzypadkowo ze sobą zaprzyjaźnionych”, Galeria Promocji
Młodych, Bałucki Ośrodek Kultury RONDO, Łódź,
- Wystawa pokonkursowa IX Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, Olsztyn
2004 - Wystawa prac studentów Pracowni Technik Drzeworytniczych, Ministerstwo Kultury, Warszawa,
- Udział w projekcie artystycznym „Witryna Młodych”- wystawa rysunku, MDK, Piotrków Trybunalski,
2003 - Wystawa prac studentów Pracowni Rzeźby prof. Karpińskiego, Galeria ASP, Łódź.
wystawa czynna: od 2 do 14 czerwca 2008 r.
|