powrót
SIGN prezentacja Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej
wernisaż 9 listopada, godzina 19.00 PATIO Centrum Sztuki
Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej został zaproszony przez kierunek Grafika na Wydziale Artystycznym Wyższej Szkoły Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi (WSHE).
Kuratorem wystawy SIGN jest znakomita artystka Agata Michowska, z którą mieliśmy już okazję współpracować przy okazji wystawy Poznań Art. NOW, zorganizowanej w ramach Łódź Biennale w 2004 roku.
Miejscem prezentacji SIGN będzie ta sama przestrzeń, jaką wybraliśmy dla wystawy Poznań Art. Now.
„Założeniem wystawy „SIGN” jest prezentacja dorobku studentów Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, kształcących się w zakresie wzornictwa przemysłowego, architektury wnętrz i komunikacji wizualnej. Zaprezentowane będą realizacje studentów ze wszystkich lat, a także prace dyplomowe, pozwalające w pełni ocenić charakter Uczelni koszalińskiej.
Ekspozycja obejmować będzie również realizacje, które powstają w pracowniach artystycznych: rysunku, rzeźby i malarstwa. Stanowią one ważny element procesu dydaktycznego, ujawniają różnorodne podejście do procesu twórczego.
Tytuł wystawy SIGN sugeruje ten dwojaki charakter ekspozycji: szeroko pojęty „design” ujawniający precyzję i dyscyplinę formalną oraz indywidualność i wrażliwość, pogłębianą w pracowniach artystycznych.
Dopełnieniem wystawy będzie medialna prezentacja Instytutu Wzornictwa, podsumowująca dorobek ostatnich lat.”
Agata Michowska pełnomocnik ds. wystaw i promocji Instytutu Wzornictwa
Zapraszając Państwa do zapoznania się z dokonaniami studentów Instytutu Wzornictwa, pragniemy nie tyle ponowić pytanie o istnienie polskiej sztuki wzornictwa, ile wrócić do problemu ustanowienia jego roli w kulturze, promocji Polski i kreowaniu wizerunku kraju w Europie.
To, że słuszne są inicjatywy chcące zakorzenić markę polskiego designu w świecie i uczynić z niego wizytówkę, nie podlega dyskusji. Sposób, w jaki należałoby tę koncepcję wprowadzić w życie niestety nie jest do końca ustanowiony.
Stopniowo lepsza jest sytuacja projektantów i ma ona tendencję rosnącą, należałoby się jednak zająć metodami wspierania, kreatywności i wykorzystania projektantów w rodzimym przemyśle.
Ważne jest również przybliżenie kierunku, w jakim rozwija się polska sztuka użytkowa i sposób, w jakim są kształceni Ci, których dorobek stanowić będzie ostateczną odpowiedź na pytanie o miejsce polskiego designu w przemyśle światowym.
Agata Nowicka - promocja PATIO Centrum Sztuki
SIGN - wernisaż 9 listopada, godzina 19.00
PATIO Centrum Sztuki WSHE –
Galeria Nowa Przestrzeń, ul. Rewolucji 1905 roku nr 52 Łódź.
|