nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Stach Kujawski - N.Y. STREETS

Galeria Promocji Młodych

Kujawski przywołuje amerykańskie wieżowce, urbanistykę Nowego Jorku, jako symbol nowoczesnego myślenia. Nowy Jork to miasto, które stało się po II Wojnie Światowej stolicą sztuki nowoczesnej. To miejsce, w którym naturalna jest koegzystencja różnych narodowości, kultur, obyczajów. Kujawski zwraca uwagę na związki publicznej przestrzeni z prawem do wyrażania swoich przekonań, dokonywania wyborów. Wernisaż 5 września, godz. 18.00, GALERIA PROMOCJI MŁODYCH, BOK RONDO, ul. Limanowskiego 166, Łódź. Wystawa czynna do 22.09.2009.

Stach Kujawski jest studentem III roku Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Prace, które pokaże w Galerii Promocji Młodych to jednak rysunki wykonywane poza szkolnymi ćwiczeniami. Autor od kilku lat tworzy cykl czarno-białych rysunków wyrażających fascynację wielkimi miastami. Lapidarne szkice oddają dynamizm miasta, zgiełk ulicy, wielkomiejskie budynki, nowoczesną architekturę.

Kujawski przywołuje amerykańskie wieżowce, urbanistykę Nowego Jorku, jako symbol nowoczesnego myślenia. Nowy Jork to miasto, które stało się po II Wojnie Światowej stolicą sztuki nowoczesnej. To miejsce, w którym naturalna jest koegzystencja różnych narodowości, kultur, obyczajów.

Autor wertykalizm i porządek urbanistyczny światowych aglomeracji porównuje z krajobrazem polskich miast – przypadkowością urbanistyczną, zaściankowym myśleniem o kształtowaniu przestrzeni.

Kujawski zwraca uwagę na związki publicznej przestrzeni z prawem do wyrażania swoich przekonań, dokonywania wyborów. Teoretycznie wolność jednostki do prawa decydowania o sobie uzyskaliśmy po przełomie 1989. Tym bardziej zastanawiający wydaje się więc fakt, że młody artysta, który nie pamięta czasów reżimu komunistycznego, wyczuwa, że ta wolność w wielu wypadkach jest fikcją. Jako przykład można przywołać choćby liczne fakty cenzury sztuki.

Prace Kujawskiego w swojej formie przywodzą na myśl amerykański pop art lub street art. Są syntetyczne, operują czernią i bielą, zdecydowaną plamą, lapidarną kreską. W rysunkach, impresjach tworzonych na bazie obserwacji polskich miast wciela w życie swój American Dream, gdzie zwyczajni przechodnie stają bohaterami komiksu, a ulotne zdarzenia są kanwą do atrakcyjnych wizualnie opowieści, które mają swoje drugie dno.
Ispiracją artysty jest w dużej mierze tzw. „czarna muza” – soul, jazz, funk, R’n’B, rapp.

Na wernisażu wystąpi D.J. Old Fashion