|
powrót
TEATR AMAREYA, Teatr Anatomiczny - Misterium życia i śmierci
Galeria Manhattan w Łodzi
15 marca 2008, godz. 19.00, Galeria Manhattan (ul. Wigury 15, Łódź).Bilety do nabycia w Galerii Manhattan.
Spektakl teatru Amareya to współczesna lekcja anatomii: ciało, stół anatomiczny, ostrze chirurgicznego noża, a także cztery postacie, które na oczach widzów otwierają ciało, by zajrzeć do jego wnętrza i zbadać jego tajemnice.
Teatr Anatomiczny to projekt multimedialny, który łączy w sobie taniec, muzykę i film. Spektakl jest częścią większego projektu zainicjowanego przez amerykańską tancerkę butoh – Joan Laage, w którym tancerka wraz z zaproszonymi do współpracy artystami zgłębia obszar operacji chirurgicznej i sekcji zwłok postrzeganych jako teatr na granicy życia i śmierci. Spektakl jest również efektem współpracy z Tomkiem Chołoniewskim – niezależnym muzykiem z Krakowa.
Zjawisko teatru anatomicznego zaistniało w Europie w XVI wieku. Miało ono niemały wkład w rozwój nauki o ciele. Wpływało także na kulturę europejskiego renesansu i późniejszych epok, determinując postrzeganie ciała w kulturze Zachodu.
Nawiązując do tradycji XVI/XVII-wiecznego teatru anatomicznego, łącząc ją ze współczesną praktyką i etyką medyczną, młodzi artyści stworzyli spektakl, który komentuje procedury sekcji zwłok i operacji chirurgicznej. Spektakl jest równocześnie refleksją nad statusem ciała we współczesnej kulturze. Dotyka problematyki sacrum i profanum ciała, podważa schematy jego ukazywania, a ponadto prowokuje do zadania pytania o funkcjonalność organizmu – zarówno żywego, jak i martwego.
Premiera spektaklu odbyła się 13 maja w Uppsali w Szwecji, w autentycznym teatrze anatomicznym pochodzącym z XVII w., stanowiącym obecnie część Muzeum Gustavianum.
Teatr Amareya (Agnieszka Kamińska, Katarzyna Julia Pastuszak, Aleksandra Śliwińska) powstał w styczniu 2003 r. w Gdańsku. Amareya oznacza w jęz. japońskim „heroiczne oddanie, bezwarunkowe poświęcenie” - to zasada, która kieruje artystkami. Trening i praca twórcza Amareya opiera się na technice tańca Butoh. Jako „teatr nomadyczny” – teatr zmiany i wymiany, Amareya poszukuje radykalnej techniki posługiwania się ciałem i nowych form ekspresji, aby móc komunikować żywe doświadczenie współczesności oraz budować obrazy zdolne poruszyć widza i ocucić w nim wrażliwość. Dotychczasowe premiery Amareya to: Sen Ikara (2004), Dialog na 3 krzesła (2004), Xenos (2005), Haiku trzech ciał (2005), Anatomical Theatre Project: Viewer as Voyer – The Body Beyond (Uppsala, Szwecja 2005).
|