nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Urbino z Wiszącego Ogrodu

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Na wystawie zostaną zaprezentowane grafiki studentów i pedagogów Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, zrealizowane podczas warsztatów w Międzynarodowym Centrum Grafiki Artystycznej KAUS w Urbino, 08.02 – 04.03 2007. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Galeria Bałucka, Łódź, Stary Rynek 2

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Międzynarodowe Centrum Grafiki Artystycznej KAUS w Urbino
zapraszają na otwarcie wystawy

Urbino z Wiszącego Ogrodu
Urbino dal Giardino Pensile

Kurator wystawy: Alicja Habisiak-Matczak

Na wystawie zostaną zaprezentowane grafiki studentów i pedagogów Wydziału Grafiki
i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, zrealizowane podczas warsztatów w Międzynarodowym Centrum Grafiki Artystycznej KAUS w Urbino 2006

Uczestnicy wystawy:
Małgorzata Filarska
Magdalena Kacperska
Magdalena Lauk
Monika Murawska
Beata Urbańska
Agata Wodzińska
Paulina Zalewska

oraz

prof. Andrzej M. Bartczak
asyst. Alicja Habisiak-Matczak
prof. Krzysztof Wawrzyniak



Obecna wystawa jest dobrą okazją do przedstawienia różnych form współdziałania Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi z Międzynarodowym Centrum Grafiki Artystycznej w Urbino zarządzanym przez Stowarzyszenie KAUS.

Dyrektor Stowarzyszenia Giuliano Santini, zainteresowany metodami nauczania
i dydaktycznymi osiągnięciami pedagogów z naszej Uczelni, wyraził chęć współpracy
z Akademią. Głównym celem tej współpracy jest wymiana studentów, pedagogów, doświadczeń, osiągnięć artystycznych oraz organizowanie i promocja wystaw.

Wspólne działanie zainaugurowała w roku 2005 duża wystawa prac pedagogów Katedry Grafiki Warsztatowej i artystów związanych z Międzynarodowym Centrum Grafiki Artystycznej, zatytułowana „Drogi współczesnej grafiki z Łodzi do Urbino”. To wydarzenie artystyczne prezentowane było w Galerii ASP oraz w prestiżowych galeriach Urbino i Soncino.

Na odbywającym się corocznie na ASP konkursie im. Władysława Strzemińskiego dyrektor Giuliano Santini ufundował nagrodę dla wyróżniających się studentów w dziedzinie grafiki artystycznej. Nagrodą jest miesięczny, specjalistyczny kurs graficzny prowadzony przez profesora Rossano Guerrę z Akademii Sztuk Pięknych w Urbino. W kursie uczestniczyły Gabriela Olejnik (Pracownia Technik Drzeworytniczych) i Monika Murawska (Pracownia Technik Wklęsłodrukowych). Na indywidualny staż graficzny została zaproszona również Anna Lewicka (Pracownia Technik Wklęsłodrukowych) i Monika Lewandowska.
W Katedrze Grafiki Warsztatowej ASP w Łodzi studiowało dwoje włoskich studentów, byli to Cecilia Giampaoli i Roberto Gianinetti. Z Międzynarodowym Centrum Grafiki Artystycznej w Urbino współpracuje najdłużej, od 2003 roku, uczestnicząc w letnich kursach jako asystentka, absolwentka Pracowni Technik Wklęsłodrukowych pani Alicja Habisiak – Matczak, obecnie asystentka w Pracowni Kompozycji na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP.

W ramach programu współpracy w 2005 roku prof. Andrzej Bartczak prowadził międzynarodowy kurs grafiki zatytułowany „Od prostego rytu do chiaroscuro”. Zajęciom Profesora towarzyszyła wystawa jego prac. Kolejnym rezultatem wzajemnych kontaktów były warsztaty graficzne przeznaczone dla studentów Katedry Grafiki Warsztatowej, które odbyły się w Urbino w 2006 roku (…).

Wystawa zatytułowana „Urbino z Wiszącego Ogrodu” składa się z prac studentek obecnego IV i V roku, oraz pedagogów prowadzących warsztaty. Przedstawia jeden z wielu etapów w złożonym procesie kształcenia grafiki artystycznej. Tematyka prac jest szeroka, od mimetycznego ukazywania rzeczywistości do prób syntezy i metafory. Zaprosiłem do wzięcia udziału w wystawie prof. Andrzeja Bartczaka, zaproszenie zostało przyjęte, w związku z tym mamy okazję zobaczyć prace Profesora, które powstały w Urbino.

Jestem przekonany, że warsztaty – barwna, intensywna przygoda graficzna, zaowocuje w przyszłości nowymi ciekawymi rezultatami młodych adeptów grafiki, a toczący się polsko - włoski dialog będzie pobudzał inwencję twórczą oraz dostarczał satysfakcji na wielu płaszczyznach artystycznej aktywności.

Prof. Krzysztof Wawrzyniak /fragment tekstu zamieszczonego w folderze towarzyszącym wystawie/