|
powrót
VIDEO ART.GE SPOTKANIE ZE SZTUKĄ GRUZJI
Muzeum Sztuki w Łodzi
18.01.2008 g. 19.00, w ramach cyklu Michała Brzezińskiego VIRUS VIDEO, Muzeum Sztuki w Łodzi, Gmach Główny, ul. Więckowskiego 36, Łódź
VIRUS – VIDEO to cykl spotkań z twórcami i teoretykami sztuki wideo, połączony z prezentacjami prac wykonanych tą techniką. Celem projektu jest znalezienie odpowiedzi na pytania dotyczące genezy i perspektyw rozwoju tej dziedziny sztuki. Postawimy pytanie o to, czy "awangardowość" determinuje i zmusza twórców, krytyków i teoretyków do poszukiwania wciąż nowych definicji przedmiotu, w którym
poruszają się artyści medialni. Zapytamy także o to, czy tzw. film eksperymentalny jest jeszcze możliwy, czy sztuka wideo w epoce interaktywności, jako forma wypowiedzi i kontestacji, jest już zamkniętym rozdziałem. Prezentowane w czasie cyklu postawy twórcze odwołują się zarówno do performance, instalacji, jak i do form projekcji ekranowych tworzonych głównie z myślą o kinie, telewizji, czy internecie jako idealnym miejscu do zrealizowania się natury danego obrazu. Różnorodność postaw twórczych świadczy o "nomadycznym" charakterze tego medium.
Pierwsze filmy wideo pojawiły się w Gruzji już w latach 70. Pomimo, iż w tym czasie i w tamtej - radzieckiej - rzeczywistości elektroniczne możliwości były bardzo ograniczone, niesformalizowane grupy artystów prowadziły eksperymentalne działania badając bogactwo form wyrazu jakie dawała nowa technika. Rozwój video nastąpił w latach 90-tych. Dzięki działalności kilku artystów, wideo art stało się jednym z najpopularniejszych zjawisk i trendów współczesnej sztuki gruzińskiej.
Pierwszym znaczącym dokumentem podejmującym próbę całościowego ujęcia gruzińskiego wideo-artu był wydany w 2004 roku przez Fundację New Art Union wideo-katalog Moving Reality. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane najważniejsze filmy z tego katalogu oraz najnowsze projekty artystów gruzińskich. Zobaczymy min. filmy Ushangi Khumarasvili, Temo Javakhishvili, Koka Ramishvili czy Niko Lomashvili. Gościem spotkania będzie Włodek Kierus.
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
|