|
powrót
VIRUS - VIDEO
07.11.2007 w MUZEUM SZTUKI W ŁODZI rozpoczyna cykl VIRUS VIDEO spotkaniem z GALERIĄ PROJEKT O.R. i prezentacją projektu ASIA EUROPE MEDIATIONS VIDEOSCREENINGS
VIRUS VIDEO to program prezentacji kluczowych zagadnień obecnych w strategiach artystów sztuki wideo i filmu eksperymentalnego, przygotowany przez Michała Brzezińskiego i realizowany we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi. Zakłada przeprowadzenie spotkań ze sztuką obrazu ruchomego, podczas których zaprezentowane zostaną najważniejsze ze względu na generowane idee środowiska twórcze, kuratorzy i artyści. Główne miejsce zajmuje tu wideo. Będziemy starali się odpowiedzieć na pytania dotyczące genezy i perspektyw rozwoju tej specyficznej dziedziny twórczości, wciąż wyłaniającej się i niedookreślonej mimo bogatej historii. Postawimy pytanie o to czy "awangardowość" determinuje i zmusza twórców krytyków i teoretyków do poszukiwania wciąż nowych definicji przedmiotu w którym poruszają się artyści medialni? Zapytamy także o to czy tzw. film eksperymentalny jest jeszcze możliwy, czy sztuka wideo w epoce interaktywności jako forma wypowiedzi i kontestacji jest już zamkniętym rozdziałem? Prezentowane postawy twórcze odwołują się zarówno do performance, instalacji, jak i do form projekcji ekranowych przeznaczonych głównie z myślą o dyspozytywie kinowym, telewizji, czy internecie jako idealnym zrealizowaniu się natury danego obrazu. Różnorodność postaw twórczych ujawniać ma jednak pewną cechę wspólną wideo - "nomadyzm" tego medium, które pojawia się niczym wirus w rozmaitych kontekstach, nie ciążąc wyraźnie ku żadnemu z nich.
SPOTKANIE 1
gośćmi będą kuratorzy konkursu AEM Videoscreenings
Hanna Kuśmirek, Roman Bromboszcz
AEM Videoscreenings - to przegląd prac wykonanych w technice nowych mediów o prezentacji w formie projekcji, wyłonionych w otwartym konkursie. Spośród 186 filmów nadesłanych na konkurs, do pierwszego przeglądu, przeszło 57 prac (w tym 39 prac konkursowych). W programie następnych pokazów zaprezentujemy 10 fimów wybranych przez międzynarodowe jury.
W jego skład wchodzili:
Georg Elben - kurator, dyrektor Videonale Bonn
Józef Robakowski - artysta, pedagog, kolekcjoner, kurator
Harro Schmidt - artysta, kurator, dyrektor Kunsthalle Faust w Hanowerze
William Hollister - redaktor międzynarodowego magazynu o sztuce "Umelec"
Marek Wasilewski - artysta, pedagog, redaktor miesięcznika "Czas Kultury"
PROGRAM 1
Moja Pneuma, K. Nowak, B. Podbielska, 00:10:00, Kraków, Poland
Cypher, P. Kirk, Ch. McClure, Hiroshima, Japan
FastForward, E. Kuryłowicz, 00:01:00, Łódź, Poland
Strip, E. Suderburg, L. Besemer, 00:06:50, Los Angeles, USA
Wideoklip v 4.0, M. Ćwiek, 00:04:00, Poznań, Poland
Politic Triptych, P. Griffin, 00:18:00, Manchester, England
Rise, M. Brzeziński, 00:02:02, Łódź, Poland
Bologna, Ch. Nolting, 00:02:28, Hannover, Germany
7 1/2 Frauen, B. Kanchaveli, 00:09:00, Berlin, Germany
PROGRAM 2
Podróż, B. Kasperczyk-Jankowska, 00:05:43, Mikołów, Poland
Stan wibracji, K. Cholewa, 00:03:14, Łódź, Poland
Backstage, Ł. Gronowski, 00:02:28, Warszawa, Poland
All I need is love, Ł. Gronowski, 00:07:16, Warszawa, Poland
Dwie wieże - eksperyment przestrzenny, M. Zammenhoff, 00:05:28, Łódź, Poland
Choopers, A. Okrasko, 00:09:00, Warszawa, Poland
Niiza Hotto Plaza, A. Karmasz, 00:07:39, Pruszcz Gdański, Poland
Znajdź różnice, M. Masłoń, W. Spodenkiewicz, 00:09:14, Łódź, Poland
Wieżowiec plotka, Ł. Nowak, Poznań, 00:06:00, Poland
Cottrell Road, A. Kosińska, M. Wojtasik, 00:03:35, Poznań, Poland
"Kryterium wyróżniającym poszczególne filmy, było przede wszystkim odnalezienie się w dialogu z kontekstem festiwalu Asia Europa Mediations, którego Videoscreenigs jest tylko fragmentem. Jest to kontekst, w którym może się odnaleźć każdy film wychodzący spod ręki Azjaty czy Europejczyka. Jednak w naszym przeglądzie znajdą się również prace Amerykanów i Australijczyków. Dlaczego?
Zastanawialiśmy się czym mogą być mediacje azjatycko-europejskie? Interesowało nas także pytanie, czym jest Azja i Europa w dobie globalizacji, w czasie kiedy właściwie wszystko się przenika, a korzenie, tradycja, czy takie wartości jak patriotyzm, tożsamość narodowa, dla młodych ludzi, przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Co różni ludzi o odmiennym pochodzeniu geograficznym w erze McDonalda, MTV, sieci supermaketów i seriali telewizyjnych? Tak naprawdę może ich różnić wszystko lub nic.
Najbardziej oczywistym poziomem, na którym możliwa była ocena dzieł jest relacja Azja-Europa. Chodzi tu, przede wszystkim, o filmy stworzone przez "oko" reprezentanta danej kultury, które filtruje swoje otoczenie, azjatycką lub europejską rzeczywistość. Poprzez śledzenie wzrokowej wrażliwości autorów napotykamy na pewne różnice, jednak konfrontacja postaw i ich przenikanie się obecne są nie tylko w fotograficznym planie przedstawienia. Różnice poetyk śledzić możemy również za pomocą pojęć.
Prace nadesłane na konkurs są realizacjami z ostatnich kilku lat. Dzięki temu możemy wyłonić pewne charakterystyczne nurty i sposoby myślenia definiujące współczesność. Postanowiliśmy podzielić pokazy tematycznie, by pewne tendencje, mogły zostać zauważone. Dzięki temu wyłonione zostaną specyficzne dla naszej rzeczywistości pytania i odpowiedzi, które dają pewien pogląd na to jak myślimy i jak się odnajdujemy w rzeczywistości w 21 wieku.
Najczęściej pojawiającym się motywem okazał się obraz miasta, współczesny pejzaż. Postindustrialna rzeczywistość inspiruje, zachęca do odniesień i jest często podejmowanym tematem. Historia pejzażu miasta ma przeszło sto lat, ale posiadając nowe środki wyrazu artyści coraz bardziej intensywnie wykorzystują tę fascynację po to, by realizować prace w technologiach, które potrafią sprostać przestrzeni miejskiej w nowoczesny sposób. Właśnie technologia jest kolejną najbardziej symptomatyczną jakością obecną w pracach artystów zajmujących się ruchomym obrazem. Opanowuje nasze życie, praktycznie nie możemy się już bez niej obyć, a jednocześnie staje się czymś najbardziej codziennym.
W dobie internetu, komunikatorów, poczty elektronicznej, telefonii komórkowej człowiek stał się złączem wielu mediów. Oczywiście, telewizja jest jednym z tych, które oddziałują na nasze zachowania najsilniej. Telewizja jest często głównym źródłem naszej wiedzy o polityce. Informacje przetwarzane są przez orientacje zarządzające, w sposób analogiczny w każdym miejscu na Ziemi. Jednakże, jako oznaka tego samego procesu, zwiększonej świadomości na temat mechanizmów konstruowania prawdy, towarzyszy poczucie niemożliwości stworzenia alternatyw. Możliwość wydestylowania prawdy, z ukrywającej ją propagandy staje się wątpliwa, choć zwiększa się nasze krytyczne podejście do sytuacji zastanej.
Wobec nadmiaru informacji, mapowania preferencji i wytwarzania pragnień jednostki zaczynają poszukiwania wgłąb siebie. Zadają pytania, które odchodząc od codzienności, dochodzą do wniosków na temat własne, jednostkowego istnienia na tle kultury. Artyści ci pytają o to, kim jesteśmy i co znaczymy w świecie, w którym massmedia, politycy, maklerzy i dystrybutorzy przymuszają nas do tego, jak powinniśmy postępować. Wysadzenie ich prawd z konstrukcji naszego życia wymaga pracy u podstaw, wysiłku nazwania i krytyki automatyzmów "kultywacji mas". Redefinicja własnej tożsamości zaczyna mieć fundamentalne znaczenie.
Część z poszukiwań zastępczych odniesień - które mogą stać się fundamentem nowej tożsamości - skierowana jest w stronę tradycji i wartości uniwersalnych. W części z dzieł uwidacznia się historia filmu eksperymentalnego, w tym, animacji bezpośredniej, filmu strukturalnego i totalnego. Mniej oczywiste są odniesienia do malarstwa, grafiki i tzw. sztuki użytkowej. O ile współczesność jawi się nam pod znakiem unifikacji i zacierania różnic, historie i tradycje pozostają najbardziej trwałym mianownikiem odmienności kultur."
źródło: video-art.pl
|