nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Koncepcja kina interaktywnego Grahama Weinbrena

MUZEUM SZTUKI W ŁODZI

16 listopada godz. 18.00, MUZEUM SZTUKI W ŁODZI GMACH GŁÓWNY, WIĘCKOWSKIEGO 36

Podczas spotkania w Muzeum Sztuki artysta skoncentruje się na roli nowej technologii w jego twórczości (LimoHD opracowanej we współpracy z Isaaciem Dimitrovskim). Twórca omówi ją na przykładzie swoich ostatnich projektów dwóch filmów zamówionych przez Galerię Narodową w Waszyngtonie, eksplorujących obrazy Turnera i Rubensa.

Grahame Weinbren od początku lat 80. rozwija swoją koncepcję kina interaktywnego. W tej konwencji tworzy instalacje wykorzystujące projekcje filmowe i najnowsze techniki komputerowe, gdzie widz jest wciągany do akcji (np. poprzez możliwość dotykania ekranu, poruszanie się i aktywowanie czujników podczerwieni). Odbiorca może w ten sposób śledzić wydarzenia z punktu widzenia różnych bohaterów, wchodzić w ich podświadomość, odnajdywać wymiar przestrzenny czasu. W projektach tych przewijają się wątki literatury (Sonata nawiązująca do opowiadania Lwa Tołstoja Sonata Kreutzerowska), poezji (The Erl King - Król Olch zainspirowany wierszem Goethego oraz napisaną do niego muzyką Schuberta), cytaty z wielkich tematów malarskich (Judyta i Holofernes, Ofiara Izaaka), autyzmu (George), psychozy (Frames, Ramy) i psychoanalizy. Te labirynty poziomów narracyjnych Weinbren nazywa The Ocean of Streams of Story.

Obok działalności wystawienniczej (pokazy w Whitney Museum, Los Angeles Museum of Contemporary Art, Centre Pompidou, ICA w Londynie, Bonn Kunsthalle, Kwangju (Korea) Biennale, NTT InterCommunications Center w Tokio, artysta aktywnie promuje swoją ideę kina interaktywnego na skalę międzynarodową poprzez wykłady i publikacje. W interaktywności widzi bowiem przyszłość kina, podkreślając, że będzie to przełom porównywalny do wprowadzenia dźwięku do filmu.