powrót
Wizerunek kobiety – spotkania w ramach II Festiwalu Kobiet
25-27 kwietnia 2008
Organizator: Bałucki Ośrodek Kultury „Na Żubardzkiej” przy współpracy Muzeum Historii Miasta Łodzi, Fundacji Centrum Praw Kobiet w Łodzi oraz Łódzkiego Domu Kultury.
Projekt Wizerunek kobiety – spotkania w ramach II Festiwalu Kobiet ma na celu zwrócenie uwagi na problemy współczesnej kobiety. Jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy Bałuckiego Ośrodka Kultury „Na Żubardzkiej” oraz Fundacji Centrum Praw Kobiet w Łodzi. W bieżącym roku projekt jest organizowany przy współpracy Muzeum Historii Miasta Łodzi oraz Łódzkiego Domu Kultury. Poprzez działania artystyczne, sesję popularno-naukową, spotkania adresowane do szerokiego grona odbiorców organizatorzy przedsięwzięcia pragną pokazać z jednej strony różnorodną, inspirującą i twórczą obecność kobiet w kulturze i społeczeństwie, z drugiej łamanie ich praw, uzależnienie od sztucznie kreowanych wizerunków.
Wizerunek kobiety. Między wolnością a doskonałością
Sesja popularno-naukowa
26.04.2008, godz. 11.00-14.00
Muzeum Historii Miasta Łodzi
Wizerunek nagiej kobiety w ekslibrisie – inspiracja czy codzienność?
Ekslibris to znak książkowy oscylujący pomiędzy sztuką i rzemiosłem. Jedną z wykorzystywanych w ekslibrisie inspiracji jest naga kobieta. Jej wizerunek na ekslibrisie jest odzwierciedleniem pomysłu autora i wykonawcy. W zależności od kunsztu, poczucia estetyki artysty oraz indywidualnej potrzeby zleceniodawcy powstają różnorodne obrazy. Najczęściej są to niewiasty o kontrastowych obliczach: odrzucające brzydotą, bądź wabiące tajemniczym pięknem.
Prezentacji będzie towarzyszyć pokaz ekslibrysów z wizerunkami kobiet.
Wizerunek kobiety w sztuce chrześcijańskiej
Powodem, dla którego kobiety są przedstawiane w sztuce chrześcijańskiej jest ich głęboka wiara i duchowość. Charakterystyczny jest sposób, w jaki artyści przedstawiają na swoich obrazach kobiety. Głównym przesłaniem tych wizerunków jest bowiem ukazanie przede wszystkim duchowej doskonałości kobiet a nie ich piękna cielesnego.
Prezentacja będzie ilustrowana materiałem ikonograficznym.
Kobiety w nauce i w oczach nauki
Refleksja poświęcona kobietom w nauce przede wszystkim dotyczyć będzie kobiet działających na polu etnografii. Czy spojrzenie badaczek wnosi coś swoistego do humanistyki i studiów nad kulturami? Czy jest „etnografia kobieca”, czy może „etnografia kobiet”?
W badaniach antropologicznych wyraźne stają się dążenia do tego, aby tworzyć zróżnicowane, zindywidualizowane obrazy kobiet danej kultury lub społeczności.
Fizjologia Zalotów i Miłości Romantycznej
Psycholodzy upatrują w powszechnym apoteozowaniu miłości romantycznej dziwactwa naszej kultury, bo przypuszczają, że jest to biologiczne, nietrwałe uniesienie, zależne od „burzy hormonalnej”. Wiedza na temat roli hormonów w procesie zakochiwania się jest uboga, oparta na przypuszczeniach. O wiele więcej wiadomo na temat wpływów kulturowych w odniesieniu do miłości długotrwałej, utrwalonej wartościami więzów rodzinnych i przyjaźni. Dzięki rozwojowi badań obrazowych z zastosowaniem czynnościowego rezonansu magnetycznego mózgu u ludzi oraz psychologii ewolucyjnej, ostatnie lata przyniosły postęp umożliwiający bliższe poznanie wpływu biologii na rozwój, siłę i trwałość związku uczuciowego.
Prezentacji będzie towarzyszyć pokaz slajdów.
Prawne aspekty wolności
Rozważania o prawnych aspektach wolności to przede wszystkim stawianie konkretnych pytań: Czy i jak prawo chroni kobiety? Jak wygląda sytuacja Polek na tle rozwiązań europejskich. Jakie zmiany prawne decydują o naszej wolności i jaki mamy wpływ na kształt prawa? Jak rozszerzać naszą sferę wolności i wzmacniać kobiety w ich dążeniach? Jak eliminować przemoc wobec kobiet i jak mieć wpływ na skuteczność prawa?
Program:
25.04.2008 piątek BAŁUCKI OŚRODEK KULTURY „Na Żubardzkiej”
ul. Żubardzka 3 (Galeria „Ż”)
18.00 Uroczyste otwarcie Festiwalu
18.15 „Cyrkówki” - wernisaż wystawy fotografii beneficjentek programu PIW EQUAL "Praca i godne życie dla kobiet ofiar przemocy".
Spotkanie z autorkami wystawy.
26.04.2008 sobota MUZEUM HISTORII MIASTA ŁODZI
ul. Ogrodowa 15 (sala lustrzana)
11.00-14.00 Sesja popularno-naukowa pt. Wizerunek kobiety. Między wolnością a doskonałością
O nagości i pięknie w sztuce – Małgorzata Laurentowicz-Granas, dyrektor ds. merytorycznych Muzeum Historii Miasta Łodzi, kurator wystawy Piękno nagości. Akt w sztuce polskiej – malarstwo, rysunek, grafika. Nagość, zmysłowość, erotyka.
Wizerunek nagiej kobiety w ekslibrisie – inspiracja czy codzienność ? – Elżbieta i Ryszard Uljańscy, Muzeum Papieru i Druku w Instytucie Papiernictwa i Poligrafii PŁ.
Kobiety w nauce i w oczach nauki – dr Inga Kuźma, Zakład Antropologii Kulturowej, Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ.
Wizerunek kobiety w sztuce chrześcijańskiej – Natalia Scegielniak, Muzeum Historii Miasta Łodzi.
Przerwa
Fizjologia zalotów i miłości romantycznej – prof. dr hab. medycyny Krzysztof Kula Kierownik Katedry Andrologii i Endokrynologii Płodności.
Prawne aspekty wolności – Agata Zakrzewska Prezes Fundacji Centrum Praw Kobiet.
Podsumowanie wystąpień i dyskusja
Zwiedzanie wystawy aktu kobiecego pt. Piękno nagości
27.04.2008 niedziela ŁÓDZKI DOM KULTURY
ul. Traugutta 18 (sala 323)
17.30 Wstęp do mitu o Medei – prelekcja Michał Rzepka
18.00 Spektakl pt. Medea, według Seneki, Eurypidesa, H. Müllera,
reżyseria: Michał Rzepka, scenografia: Katarzyna Zbłowska, występują: Joanna Gerigk, Joanna Okupska, projekcje multimedialne: Agnieszka Kowalska, Daria Kopiec
|