nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Lola w muzeum

Anna Leśniak

„Lola” Alicji Żebrowskiej zagościła w murach Muzeum Sztuki. To kolejna praca przekazana przez Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w depozyt muzeum.

„Lola” Alicji Żebrowskiej zagościła w murach Muzeum Sztuki. To kolejna praca przekazana przez Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w depozyt muzeum. Pierwszy raz została zaprezentowana w 1994 roku Teatrze Bückleina w Krakowie. Łodzianie mieli okazję niedawno zobaczyć tą realizację na prezentacji polskiej sztuki video - „Come into my World” w ramach Łódź Biennale 2006.
"Lola" to video-instalacja z 1993 roku, a dokładniej utwór słuchowo-wzrokowo-zapachowy. Podwójnej, jednoczesnej projekcji kąpiącej się dziewczyny towarzyszy piosenka "Lola" zespołu Kinks, której bohaterami są transseksualista i tzw. "normalny chłopak". Aby zobaczyć dokładnie dziewczynę w wannie z projekcji wyświetlonej na podłodze, która patrzy na swój obraz u góry, należy odsłonić folię zakrywającą instalację, niczym zasłonka od prysznica. Widz w w tej zrekonstruowanej prywatnej sytuacji staje się podglądaczem.
Dziewczyna trzyma dłonie ułożone w kształt sugerujący waginę, jednak jest to tylko symbol. Ten gest wraz z piosenką towarzyszącą instalacji sugeruje, że płeć to konstrukcja kulturowa.
Pogodna na pozór piosenka przeplata się z drażniącymi dla ucha dźwiękami. Ważnym elementem tej instalacji, wzmagającym jej sensualność jest przyjemny zapach soli do kąpieli. Ponoć zapach odtworzono również na prezentacji w muzeum, ale niestety chyba wywietrzał zanim zakończyła się część oficjalna.
"Lolę" jednak już niedługo będzie można zobaczyć i zapewne poczuć jej zapach, na planowanej przez muzeum ekspozycji.


Uroczyste przekazanie Kolekcji Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w depozyt Muzeum Sztuki, 16.01.2007.


Dnia 16 stycznia 2007 roku o godz. 18.00 odbyło się uroczyste przekazanie Kolekcji Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w depozyt Muzeum Sztuki. Uroczystości towarzyszył jednorazowy pokaz videoinstalacji Alicji Żebrowskiej zatytułowanej Lola oraz promocja katalogu zawierającego pełną dokumentację fotograficzną kolekcji wraz z notami biograficznymi artystów i wstępem Doroty Monkiewicz. Uroczystość była przypieczętowaniem współpracy obu instytucji, których zbiory wzajemnie się uzupełniając, tworzą komplementarną kolekcję.
Trzon zbiorów Muzeum Sztuki stanowi unikatowa Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej, która dzięki staraniom Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego została utworzona z bezinteresownych darów najwybitniejszych artystów okresu międzywojennego, byli nimi: Hans Arp, Max Ernest, Theo van Doesburg, Fernand Léger, Pablo Picasso, Georges Vantongerloo, Louis Marcoussis, Kurt Schwitters i inni. Nawiązane w późniejszym okresie kontakty z ośrodkami zagranicznymi pozwoliły na kolejne, istotne uzupełnienie zbiorów. W Paryżu w roku 1958, dzięki pomocy Jana Brzękowskiego, Michela Seuphora, Jeana Arpa, Jerzego Kujawskiego i Denise René szereg artystów zagranicznych ofiarowało swoje prace łódzkiemu Muzeum. Wymienić tu można: Enrico Baja, Serge’a Charchouna, Roberto Mattę, Victora Vasarely’ego i innych. W roku 1975 zbiory zostały rozszerzone o kolekcję podarowaną Muzeum przez Mateusza Grabowskiego, polskiego kolekcjonera działającego w Londynie. W roku 1981 Joseph Beuys przekazał około 700 obiektów, stanowiących część jego archiwum. W kolejnych latach z inicjatywy Henryka Stażewskiego, Anny Ptaszkowskiej i Pontusa Hultena do Muzeum trafiło 36 prac twórców amerykańskich, a w 1986 roku dzięki działalności Janusza Głowackiego, Ewy Mikiny i Grzegorza Musiała placówka wzbogaciła się o blisko 41 dzieł twórców polskich i zagranicznych.
W ten sposób kształtowała się historia gromadzenia zbiorów, w której kolejnym przełomowym momentem jest przekazanie Kolekcji Łódzkiej Zachęty w depozyt Muzeum Sztuki. Uzupełni ona zbiory o 50 prac takich artystów jak: Grupa Azorro, Krzysztof Bednarski, Cezary Bodzianowski, Tomasz Ciecierski, Stanisław Dróżdż, Elżbieta Jabłońska, Zofia Kulik, Robert Kuśmirowski, Konrad Kuzyszyn, Przemysław Kwiek, Wojciech Leder, Dominik Lejman, Zbigniew Libera, Łódź Kaliska, Magdalena Moskwa, Anna Orlikowska, Joanna Rajkowska, Józef Robakowski, Jadwiga Sawicka, Jan Simon, Ryszard Waśko, które powstały głównie w latach 2005-2006. Większość z nich publiczność poznała już w trakcie wystawy Śniadanie w Muzeum (03.10 – 27.11.2006). Lola - wideoinstalacja Alicji Żebrowskiej powstała w 1993 roku i jest najnowszym zakupem Łódzkiej Zachęty, zatem w gmachu przy ulicy Więckowskiego zaprezentowana została po raz pierwszy.

Komunikat Muzeum Sztuki