nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Mikołaj Zientalski – grafika i obrazy

Miejska Galeria Sztuki - Galeria Bałucka

Galeria Bałucka, Łódź, Stary Rynek 2, 5 – 29 kwietnia, otwarcie 5.04., godz. 17.00

Mikołaj Zientalski jest studentem IV roku wydziału grafiki i malarstwa łódzkiej
Akademii Stuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego.Laureat nagród: Rektora ASP w Łodzi, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Informatora Kulturalnego „Kalejdoskop” w XXIII Konkursie im. Władysława Strzemińskiego w 2006 roku. Prace, które znajdą się na wystawie, powstały w przeciągu roku od konkursu.

Mikołaj Zientalski jest osobą niepokorną. Ta zła cecha studenta jest pożądana u młodego artysty. Mikołaj, co obecnie jest oczywiste, biegle posługuje się programami graficznymi. Równocześnie wykorzystuje stare technologie w malarstwie. W obydwu dziedzinach dąży do perfekcji.

Mikołaj poszukuje oryginalnego, ale również czytelnego dla odbiorców stylu w grafice i malarstwie. Tworzy na podstawie zdjęć, które sam wykonuje. Gubi w nich to, co w fotografii wydaje się oczywiste – ostrość rysunku zaciera w sitodrukach przez stosowany raster, rezygnuje z perspektywy fotograficznej. Wycięte postaci i przedmioty osadza w abstrakcyjnej, dekoracyjnej przestrzeni lub płaszczyźnie. Czasem multiplikuje postaci tworząc z nich ekspresyjny ornament.

Artysta nie opiera się w swojej twórczości wpływom reklamy. Prace graficzne mogą się kojarzyć z plakatami poprzez stosowanie prostych kompozycji, kontrastowych barw i zwięzłości przekazu.

Artysta wybiera tematy trywialne, związane z własnym otoczeniem, wiekiem, wspomnieniami. Zdarza się, że czerpie je z ikonosfery telewizyjnej, wykonując zdjęcia z ekranu telewizora. Odnosi się do rzeczywistości wykreowanej przez media nie komentując bezpośrednio sztucznego świata, choć ma do niego stosunek ironiczny.

Zapewne starsze pokolenia mają problem ze zrozumieniem, jak młodzi funkcjonują w nowym świecie, który jest krytykowany za bezideowość, powielaną pustkę, hedonizm, wszechobecną reklamę. Jednak nowa rzeczywistość może się okazać bogata i różnorodna. Odpowiedzią na unifikację jest zawsze indywidualizm, który stanowi istotę sztuki. Niepostrzeżenie i szybko młodzież z odbiorców kultury masowej stała się jej twórcami, a świadomi malarze zaczęli się jej przeciwstawiać, stosując efekty nieudolności warsztatowej, rezygnując z nowoczesnej technologii na rzecz gestu malarskiego, farby i płótna(…)

Piotr Ciesielski /fragment tekstu z katalogu wystawy/